Anasayfa / Külliyatlar / Hadis Ansiklopedisi / Tesbih Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler
Tesbih Namazı İle İlgili Hadisler

Tesbih Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler

Tesbih Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler, Tesbih Namazı ile ilgili Sünnetler, Tesbih Namazı Hadis-i Şerifleri, Tesbih Namazı Hakkında Hadisler

Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), amcası Abbas (Radiyallahu Anh)’a:

‘Ey Abbas! Ey emmiciğim! Sana istifade edeceğin bir şey vereyim mi? Sana hediye ikram edeyim mi? Sana bir iyilikte bulunayım mı? On haslet vardır. O, on hasleti yaptığında Allah günahlarının; evvelini, ahirini, eskisini, yenisini, hatalı olanı, kasten olanı, küçüğünü, büyüğünü, gizlisini ve açığını bağışlayacaktır. O, on haslet, dört rekât namaz kılacaksın.

Her rekâtte Fatiha ve bir sure okuyacaksın. Birinci rekâtin kıraatini bitirdiğin vakit sen ayakta olduğun halde on beş kere ‘Subhanallah, Ve’l-Hamdu Lillah Ve La İlahe İllallahu Vallahu Ekber’ dersin.

Sonra rükûa gidersin, rükûda da bu duayı on kere dersin. Sonra rükûdan başını kaldırır ve on kere daha bu duayı dersin.

Sonra secdeye eğilir ve sen secdede olduğun halde bu duayı on kere daha dersin. Sonra secdeden başını kaldırır ve on kere daha bu duayı dersin. Sonra secdeye eğilir ve bu duayı on kere daha dersin. Sonra secdeden başını kaldırır, on kere daha bu duayı dersin. İşte bununla her rekâtte yetmiş beş tesbih olur. Dört rekâtin tamamında işte böyle yaparsın.

Eğer bu namazı her gün kılmaya gücün yeterse, her gün kıl! Her gün kılmaz isen, haftada bir kıl! Haftada bir kılmaz isen ayda bir kıl! Ayda bir kılmaz isen senede bir kıl! Senede bir kılmaz isen ömründe bir kez olsun kıl!’ buyurdu.”

| Ebu Davud, Salat 303, (1297, 1299); Tirmizi, Salat 350, (482); İbnu Mace, İkamet 190, (1386, 1387)

İbn Abbas’a: “Bu namaz için belirlenmiş bir sure biliyor musun?” diye sorulunca: “Evet, et-Tekâsur, el-Asr, el-Kâfirûn, ve el-İhlâs” diye cevap vermiştir.

| Fetavayi Hindiyye, Mısır 1323, I, 119

 Tesbih Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler, Tesbih Namazı ile ilgili Sünnetler, Tesbih Namazı Hadis-i Şerifleri, Tesbih Namazı Hakkında Hadisler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir