Anasayfa / Aile Rehberi / İslam Ahlakı / İslami Tatil Yerleri: İslamda Tatil Nasıl Olmalı?
İslami Tatil Yerleri İslamda Tatil Nasıl Olmalı

İslami Tatil Yerleri: İslamda Tatil Nasıl Olmalı?

İslami Tatil Yerleri

İnancı ne olursa olsun tatil yapmak her insanın hakkı olduğu gibi, Müslüman bireylerinde dünyadaki zevklerinden birisidir. Ancak dinimiz islam, başkalarına zarar vermeyecek işlerde dahi belirli ölçüler koyarak insanların daha nizami ve kolay bir dünyada yaşamaları için, nelerin doğru ya da yanlış olduğunu bizlere bildirmektedir. İslami tatil yerleri olarak adlandırılan turizm mekanları, gerçek anlamda İslamiyet’in isteyip istemediği şeyleri dikkate alarak uyguladığında, Müslümanların tatil yapabileceği yerler arasında sayılabilir.

Ancak günümüzde kendilerini İslami tatil yerleri olarak tanıtan bazı turizm merkezleri, kısmen İslam’ın öngördüğü kurallara uysalar dahi, kısmi olarak da bu kurallara uygunluk bakımından geride kalmaktadırlar.

İslamda Tatil Ve İslami Tatil Yerleri

Dinimiz Müslümanların gerek bedenen, gerek ruhen ve madden, sağlıklı bireyler olmalarını istemektedir. Ruh sağlığı için kişinin dinlenmesi ya da farklı bir ortamda rahat bir şekilde tatil yapması da, günümüzün gereklilikleri arasında yer almaktadır. Ancak bunu yaparken İslamiyet’e uygun bir şekilde hareket etmek, hayatımızın her alanında İslami yaşam biçimini tercih etmek oldukça önemlidir.

Tatillerini İslamiyet’e uygun bir şekilde yapmak isteyenler için hizmet veren İslami tatil yerleri, gerek yiyecek ve içecek bakımından, gerekse insanların deniz, havuz ve konaklama bakımından, İslam’a aykırılık olmadan Müslümanların tatil yapmasına imkan vermektedir.

Yani dinimiz aslında insanın ruhen sağlıklı olabilmesi için dinlenmesini öngörmekte ancak bunu yaparken İslamiyet’in emir ve kurallarının, ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Bu aşamada ismi her ne kadar İslami otel olarak geçse de, tatil yapacağınız yerin gerçekten Müslümanlar için tam anlamıyla uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunun için oteli telefonla arayarak kendilerine bir takım sorular sorabilirsiniz. Ya da internet üzerinden farklı ortamlarda bir takım araştırmalar yaparak, tatil yapmak istediğiniz tatil merkezinin aradığınız bu şartlara ne kadar uygun olup olmadığı hakkında çok rahat bir şekilde fikir sahibi olabilirsiniz.

Yabancı kadın ve erkekler için dinimizin ön gördüğü gibi kadın ve erkeklerin ayrı ortamlarda bulunması, özellikle daha rahat bir ortam olması sebebiyle tatil yerlerinde çok daha fazla dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Tatil yapılacak yerin İslami tatil yeri olarak adının geçmesinden ziyade, gerçekten bu özelliklere sahip olup olmadığı detayına inilmesi oldukça önemli bir durumdur.

dinirehberim.com iyi tatiller diler!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir