Anasayfa / Dualar ve Zikirler / Tövbe Etmek İçin Dua: Tövbe Duası
tövbe duası

Tövbe Etmek İçin Dua: Tövbe Duası

Tövbe etmek için hangi dua yapılabilir? Tövbe duası nedir? Tövbe ile ilgili hadisi şerifler nelerdir?

Tövbe etmek, işlenen günahlardan pişman olmak, bir daha o günahları işlemeyeceğine dair Allah’a söz vermek anlamına gelir. Tövbe etmenin en büyük şartı, tövbe edilen günahı bir daha işlememeye karar vermektir.

Allahu Teala, tövbeleri çok kabul eden, pişmanlık duyan kullarını affedendir. Günahlarından pişmanlık duyan kişi Allah’ın affeceğine inanarak tövbe etmeli, af dilemelidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v), istiğfar çekmenin öneminden çokça bahsetmiş, dualarında “Ya Rabbi, iyilik edince müjdelenen, kötülük edince istiğfar edenlerden eyle.” buyurmuştur.

Bilindiği gibi her insanın sağ ve sol taraflarında işlediği iyi ve kötü amelleri kaydetmekle görevli melekler bulunur. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir kişi bir günah işlediğinde meleklerin günahı hemen yazmadığını, 3 saat beklediğini, kişinin 3 saat içerisinde tövbe ederse meleklerin günahı yazmayacağını, tövbe etmez ise yazacağını buyurmuştur.

Tövbe Duası Nasıl Yapılır?

Tövbe etmek isteyen kişi “Estağfirullah” veya “Estağfirullah ve etübü ileyh” diyerek tövbe edebileceği gibi daha güzel bir dua etmek isterse “Estağfirullah el-Azim el-Kerim ellezi la ilahe illa hüvel hayyul kayyumu ve etübü ileyh subhane” diyerek de dua edebilir. Bu duanın anlamı “Azamet ve Kerem sahibi olan Azîm, Kerîm, kendisinden başka ilâh olmayan, ezelî ve ebedî hayat sahibi olan Hayy ve her şeyi ayakta tutan Kayyûm olan Allah’dan mağfiret diliyor ve tevbe ediyorum. O bütün ayıp, kusur ve kötülüklerden münezzeh olan Sübhan’dır.” anlamına gelir.

Tövbe ederken bu dualar okunabileceği gibi kişi içinden geldiği gibi pişmanlığını dile getiren ifadelerle de dua edebilir. Tüm dualardaki en önemli nokta, kalpten gelerek yapılmasıdır. Sadece dil ile yapılan, içten olmayan duaların kabul olma ihtimali düşüktür. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Ey insanlar! Allah’a tevbe ve istiğfar edin. Çünkü ben günde yüz defa O’na tevbe ederim.” buyurarak ümmetini tövbe ve istiğfara davet etmiştir.

Tövbe etmenin Allah’tan özür dilemek anlamına geldiği unutulmamalı, mahçup olarak af dilenmeli, Allah’ın affediciliğine sığınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki Allah, çok merhametli, tövbeleri çokça kabul edendir.

Bir başka çok güzel olan Bağışlama Duasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir