Anasayfa / Dualar ve Zikirler / Sınav İçin Okunacak Dua: Sınav Duası
sınav için okunacak dua sınav duası

Sınav İçin Okunacak Dua: Sınav Duası

Ülkemizdeki öğrenciler eğitim hayatında KPSS, YKS, DHBT, LGS gibi sınavlarla sorumlu tutulmaktalar. Öğrenciler sınavlarda başarıyı yakalamak, çalışarak öğrendiklerini sınav esnasında kullanabilmek, hafızayı güçlendirmek için dua ederek kabul olmasını istemekteler. Sınav için okunacak dua ve kabulü aslında kişinin emek ve çalışması ile doğru orantılıdır. Yeteri kadar çalışmadan sadece dua ile sınav kazanmak elbette mümkün değildir.

Allah-u Teala, emeklerin karşılığını verir, çalışmaları zayi etmez. Ancak hiç çalışmadan sadece dua ederek bir mucize beklemek doğru değildir. Bu konu ile ilgili Araf suresi 170. ayette “Biz, iyiliğe çalışanların ecrini, mükâfatını zayi etmeyiz.” buyrulmuştur.

Allah Necm suresinde “İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır.” buyurmuştur. Bu ayet ilk anlam olarak dünyada yapılan iyilik ve kötülüklerin ahirette karşılığının alınacağını ifade etse de, dünyevi çalışmaların karşılığının da ancak çalışma ile elde edileceği anlaşılmaktadır.

Sınav için okunacak dua ve surelerin dışında bir de Allah’tan gelene razı olma durumu vardır ki, bu imani noktada çok önemlidir. Kişi elinden gelen çabayı gösterip dua ve surelerini okuyarak sınava girdikten sonra gerisini Allah’a bırakmalı, O’nun kendisi için hayırlı olanı vereceğine inanmalıdır. Çünkü Allah, her şeyi hikmetle yaratandır.

Ayrıca duaların kabulü için sınav için okunacak dua ve sureleri okumadan hamd ve salatû selam şartını unutmamak gerekiyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hamd ve salatû selam ile başlanarak edilmeyen duaların eksik olduğunu buyuruyor. Bu sebeple bizler de dualarımıza Allah’a hamd ederek ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e salavat getirerek başlamalıyız.

Sınav İçin Okunacak Dua Hangisidir?

Sınav için okunacak dualardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

1) “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

Anlamı: ”Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

2) “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri, va’hlül ukdeten min lisani, yefkahü kavlî.”

Anlamı: ”Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır, dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

3) Fetih suresini devamlı okumak, insanın hedeflediği noktaya ulaşmasına yardımcı olur. Bu sebeple sınavda başarılı olmak için sınava kadar her gün Fetih suresi okunabilir.

Yüce Allah bütün öğrencilerin hakkında en hayırlısını nasip etsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir