Anasayfa / Dualar ve Zikirler / Sabah Okunacak Dua: Sabah Duası
sabah okunacak dua sabah duası

Sabah Okunacak Dua: Sabah Duası

Dua etmek, dinimizde çok önemli bir yere sahiptir. Allah-u Teala, “Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz vardı” buyurarak kullukta duaya verdiği önemi açıkça belirtmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Dua, ibadetin ta kendisidir” buyurmuş, her işimizde Allahtan yardım istememiz gerektiğini, ayakkabı bağcığımız kaybolsa bile Allah’tan istememiz gerektiğini belirtmiştir. Bu sebeple bizler, sabah ve akşam vakitlerini dua ile geçirmeli, sabah okunacak dualar ve akşam okunacak duaları terk etmemeliyiz.

Sabah vakti, bir mümin ile sabah namazı ile başlar. Sabah uyanıldığında güne dua ile, Allah’ı anarak başlamak günün güzel geçmesine, o günün içerisinde Allah’ın rızasını kazanmak için çalışmaya vesiledir. Güne Allah’ı anarak başlamak günün bereketli geçmesini sağlar. Bu sebeple sabah okunacak dualar oldukça önemlidir.

Sabah Okunacak Dua Hangisidir?

Uyku ve uykudan uyanma ölüme ve öldükten sonra dirilmeye küçük bir örnek teşkil ettiği için uykudan uyanınca Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Elhamdülillâhillezî ahyânâ ba‘de mâ emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr: Bizi öldükten sonra dirilten Allah’a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O’dur.” (Tirmizî, Daavât 28; bk. Buhârî, Daavât 7; Müslim, Zikir 59) şeklinde dua ederdi.

Ayrıca “Allâhümme bike asbahnâ ve bike emseynâ ve bike nahyâ ve bike nemût ve ileyke’n-nüşûr: Allah’ım! Senin lutfunla sabaha ulaştık, senin lutfunla akşama erdik. Sen isteyince dirilir, sen isteyince ölürüz. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da sensin.” (Ebû Dâvûd, Edeb 101; Tirmizî, Daavât 13) duası da yine Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sabah okuduğu dualar arasındadır.

Sabah okunacak dua ve sureler, rızkın artmasını, günahlardan, kaza ve belalardan korunmayı sağlar. Özellikle sabah namazından sonra uyumayarak zikir ile geçirmek, kerahat vakti denilen Güneş’in doğma süresinde Allah’ı zikretmek, rızkın bollaşmasını sağlar. Sabah namazlarından sonra Vakıa suresini okumaya devam etmek de fakirliği engeller, rızkı bollaştırıp bereketlendirir. Kerahet vaktinde uyumak ise rızkın azalmasına sebep olacağı gibi akıl sağlığı için de faydalı değildir.

Ek olarak kerahet vakti çıktıktan sonraki 15 dakikalık süre içerisinde işrak namazı ve güneş doğduktan 40-50 dakika sonra kuşluk namazı kılmak sünnettir. Namazın en büyük dualardan biri olduğu unutulmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir