Anasayfa / İslami Makaleler / Ramazanda Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?
Ramazanda Oruç Tutmanın Fazileti

Ramazanda Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

Ramazanda Oruç Tutmanın Fazileti

Ramazanda oruç tutmanın faziletini bilen Müslümanlar, bu yıl 24 Nisan 2020 tarihinde başlayacak olan 11 Ayın Sultanında oruç ibadetlerini eda edecek. Peki Ramazanda oruç tutmanın fazileti nedir? Oruç tutmanın sevabı nedir? İşte detaylar…

Oruç tutan kişi, fakirin hâlini anlarken, sabrı öğrenir, hoşgörülü olur. Ramazan ayında oruç tutmanın faziletini bilenler, manevi yönden daha huzurlu olur. Oruç tutarak farzı da yerine getirdiği için kendilerini Allah’a daha yakın hisseder. Hem beden hem de zihnen insan huzur bulur. İşte Ramazan’da oruç tutmanın fazileti..

Ramazan Orucunun Farz Olması

Ramazan orucunun farziyeti Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerle ve hadis-i şeriflerle sabittir. Allah-u Teala Bakara Suresi’nde şöyle buyuruyor.

“Ey iman edenler! Oruç sizden evvelki ümmetlere yazıldığı(farz kılındığı) gibi sizin üzerinize de yazılmıştır.”

Bu ayetle oruç tutmanın Müslümanlar üzerine farz olduğu açık beyan anlaşılıyor. Allah-u Teala Hz. Adem’den son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)’e kadar gelmiş geçmiş bütün ümmetler üzerine orucu farz kılmıştır. Oruç ilk insan Hz. Adem’den itibaren başlayan eski bir ibadettir.

Ramazan ayında oruç tutmanın farz olduğu yine Bakara 185’de şöyle bildirilmiştir:

“…Kur’an’ın indirildiği Ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin…”

Allah-u Teala ayet-i kerimede Ramazan ayını diğer aylar arasından methetmiş ve kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirmesi gerektiğini buyurmuştur.

ramazanda oruç tutmanın fazileti nedir

Ramazanda Oruç Tutmanın Faydaları

Ramazan ayında oruç tutmak kişiyi, fakirlerin halini anlamaya yardımcı oluyor. İnsanlara hoşgörü, yardımlaşma gibi ahlak kurallarını öğretirken bedenimize ve zihnimize de birçok faydaları olduğu bilinen bir gerçek. Bilim insanları Ramazan ayında tutulan orucun mideden kalbe kadar birçok faydası olduğunu söylüyor.
Ramazanda oruç tutarak kişi, koca bir sene yorulan mideyi dinlendiriyor. Sindirim sistemi daha iyi çalışıyor. Oruç hafızamızı güçlendirirken yaşlanmayı da geciktiriyor. Yine bilim insanlarına göre Ramazan ayında oruç tutmak kanser hücrelerinin oluşumunu da engelliyor.

Hadislerle Ramazanda Oruç Tutmanın Fazileti

Oruç, kişinin nefsine çok zor gelen bir ibadettir. Bundan dolayı da ecri çok büyüktür. Hadis-i Şerifte Allah Resulu şöyle buyuruyor:

“Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.”

Ramazan ayında oruç tutmanın fazileti saymakla bitmez. Ramazan orucu kişiyi cehennem azabından koruyarak cennet kapılarını açar. Fakirleri daha iyi anlamamıza yardımcı olurken kulun ne kadar aciz olduğunu da fark ettirir.

Ramazan da oruç tutmanın faziletlerinden biri de Allah Ramazan ayında küçük büyük tüm günahları bağışlar. Kulunun tüm dualarına icabet eder. Şeytan zincire vurulur.

Nitekim hadis-i şerifte

“Ramazan-ı şerif girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlarda zincire vurulur.”

buyruluyor.

Akıllara, “Peki şeytan zincire vuruluyorsa bu kadar günah neden işleniyor?’ gelebilir. Şunu unutmamak gerekir ki bu ayda şeytan bağlansa da nefis boş durmuyor. Zira günah işlemenin tek sebebi şeytan değildir. Nefis de insanı saptırır. Şeytanı şeytan yapanın da nefis olduğunu unutmamak lazım.

Yüce Allah Ramazan ayında oruç tutmanın faziletini bilenlerden ve bu fazilete ortak olanlardan eylesin!

Ramazan ayında en çok yapılan hataları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir