Anasayfa / Tarih / Önemli Şahsiyetler / Mahir el-Muaykli Biyografisi

Mahir el-Muaykli Biyografisi

Mahir el-Muaykli
Mahir el-Muaykli
Hafızı Dinle İndir

Doğum Tarihi: 
7 Ocak 1969 – Medine, Suudi Arabistan

Kâbe’nin matematikçi imamı: Mahir bin Hamad el-Muaykli (ماهر بن حمد المعيقلي) Mescid-i Haram (Kâbe) imamı.
Bu kadar meşhur oluşunun şüphesiz ki en büyük sebebi Kur’an okurken insanların içine işleyen sesi. Öyle bir ses ki duyanın o tadı unutması imkansız.

Mahir el-Muaykli’nin Hayatı

7 Ocak 1969 (hicri 1388) tarihinde Medine’de doğdu ve burada büyüdü. Eğitim hayatına Matematik ile başladı. Kendisi aynı zamanda matematik alanında profesör ve ders vermekte. Kâbe imamları arasında İslami ilimlerle beraber diğer bilimlerde yüksek tahsilata sahip olduğuna şahit olduğum ilk isim.

İkisi erkek, ikisi kız olmak üzere 4 çocuğu var.

2004 yılında Mekke’de ki Ümmü’l-Kurra Üniversitesi’nde İslam Hukuku (Şeriat) alanında yüksek lisans yapan İmam, İslami İlimler Fakültesi’de aynı alanda öğretim üyeliği de yapmıştır.

2005-2006 yıllarında Mescid-i Nebevî’de teravih namazlarını kıldıran Şeyh Mahir 2008 yılında Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’da teravih namazlarında imamlık yapmaya başladı.

2012 yılında Ümmul Kura’da doktorasını tamamladı. 15 Temmuz 2016 tarihinde ilk defa Mescid-i Haram’da cuma namazı kıldırdı.

Diğer Hafızlar

Mahir el-Muaykli, Mahir el-Muaykli biyografi, Mahir el-Muaykli hayatı, Mahir el-Muaykli özgeçmişi, Mahir el-Muaykli hakkında, Mahir el-Muaykli doğum yeri, Mahir el-Muaykli fotoğraf, Mahir el-Muaykli video, Mahir el-Muaykli kimdir?, Mahir el-Muaykli kaç yaşında?, Mahir el-Muaykli nereli, Mahir el-Muaykli memleketi Mahir el-Muaykli resim, Maher Al Mueaqly

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir