Anasayfa / Külliyatlar / Hadis Ansiklopedisi / İstihare Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler
İstihare Namazı İle İlgili Hadisler

İstihare Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler

İstihare Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler, İstihare Namazı ile ilgili Sünnetler, İstihare Namazı Hadis-i Şerifleri, İstihare Namazı Hakkında Hadisler

“Resulullah (a.s.m.) bize Kur’ân’dan bir sûre öğretir gibi büyük küçük işlerimizin hepsinde istihareyi öğretti ve şöyle buyurdu:

“Sizden biriniz bir işe kalben azmettiği zaman, iki rekât namaz kılsın.”

| Buharî, Küsuf: 75

Enes bin Mâlik’in (r.a.) rivayet ettiği bir hadiste Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

“Ey Enes, bir işi yapmayı niyet ettiğin zaman o iş hakkında yeniden yedi defa istihare et. Sonra kalbinden geçen temayüle bak. Çünkü hayır kalbinde doğan mânâdadır.”

| Kaynak: Tecrid Tercemesi, 4:143

Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.

| Kaynak: Hakim

(İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.)

| Kaynak: Tirmizi

İstihare eden zarara düşmez.

| Kaynak: Buhari

“Allah’a istihare, kişinin saadet vesilelerinden biridir.”

| İstihare Namazı İle İlgili Hadis-i Şerifler – Buhari

Ey Enes, bir işi yapmayı niyet ettiğin zaman o iş hakkında yeniden yedi defa istihare et. Sonra kalbinden geçen temayüle bak. Çünkü hayır kalbinde doğan mânâdadır.

| Kaynak: Tecrid Tercemesi, 4:143

Sa’d b. Ebi Vakkas’tan, Resulullah (a.s)’in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

“Âdem oğlunun Allah’tan hayır dilemesi (istihâresi) saâdetindendir. Allah’ın hükmüne razı olması da saâdetindendir. Allah’tan hayır istemeyi terketmesi ise onun bedbaht olmasındandır. Allah’ın hükmüne razı olmaması da, Âdemoğlunun bedbahtlığındandır”

| Kaynak: Ahmed b. Hanbel, I, 167; Tirmizi, Kader, 15


3 Yorumlar

 1. İyi günler. Ben istihare namazı kıldım eski sevgilim ile ilgili aynı şekilde o da kıldı ama ben ilk zamanlar karışık rüyalar gördüm tam olarak hatırlayamadım sonradan koyu renkler gördüm kırmızı ve siyah ama o beyaz görüyo yorumlayamadım yardımcı olur musunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim.

  • Selamun Aleyküm Şennur Hanım.

   İslamiyet de rüyada yeşil ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğunu görmek, hayra alamet anlamı taşımaktadır. Kırmızı ve siyah renklerin daha yoğun olduğu bir rüya görmek ise, olumsuzluklara işaret olarak kabul edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bunlar sadece birer yorumdan ibaret olup kesinlikle bir kesinlik taşımamaktadır. İslamda flört etmeye doğru bakılmadığından dolayı olumsuzluğa işaret olabilir. Aşağıda bağlantısını verdiğimiz yazılarımızın size faydası olacaktır.

   İslamda Aşk Nasıl Olmalıdır?

   İslamda Rüya Tabiri Var Mı?

   Sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.

   Dini Rehberim
   Zamana Değer Katar

 2. Selamun aleykum. Ben meslem seciminde asiri kararsiz kaldigim icin istihareye yattim. Daha once de bir is icin istihareye yatmistim (sanirim psikolojik olarak) asiri fazla ruya goruyorum alakali alakasiz. Meslek icin yattigimda net hatirladigim 3 tane beyaz tisort ve bir tane siyah pantolon gordum. Yan yana dizilmis halde. Tam bilemedim. Ve bi tanidiga sordugumda da fazla itimat etmemk gergektigini ve istihareyi gercekten dini olarak cok bilgili kisilerin yapmasi gerektigini herkesin yapamayacagini soyledi. Simdi yine yatmak istiyorum ama oyel demesi de aklimi karistirdi. Bi akil verir ve ruyayi yorumalrsaniz sevinirm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir