Anasayfa / Rüya Tabirleri / İslamda Rüya Tabiri Var Mı? İslamda Rüya Yorumlama
islamda rüya tabiri

İslamda Rüya Tabiri Var Mı? İslamda Rüya Yorumlama

İslamda Rüya Tabiri

Eskiden evimizde bulunan rüya tabirleri kitapları ile gördüğümüz rüyaların yorumuna bakarken, teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital ortamda İslamda rüya tabiri şeklinde aramalara daha çok rastlamakta ve kullanmaktayız. “İslamda rüya tabiri var mı?” “İslamda rüya nasıl yorumlanır?” soruları gibi pek çok sorunun cevabını, bu yazımızda bulabilirsiniz.

İslamda Rüya Tabiri Var Mı?

İslamda rüya tabirleri birçok İslam alimi tarafından yorumlanmış olsa da, hiçbir zaman kesin kanıt olarak görülmemiştir. İslam alimleri ve sahabeler görülen rüyalar sonrasında hayır duaları yaparak, görülen rüyanın hayra alamet olmasını Yüce Allah’tan temenni etmişlerdir.

Rüya esnasında insan ruhunun farklı alemlere gezinti yapmasının muhtemel olduğu üzerinde durulsa da, ruhun kesintisinin gezintisinin, her rüya için gerçek olmadığı da söylenmektedir.

İslam’a göre rüyalar üçe ayrılmakta olup, bunlar şu şekildedir.

  • Rahmani rüyalar
  • Şeytani rüyalar
  • Nefsani rüyalar

İslamiyet de rüyada yeşil ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğunu görmek, hayra alamet anlamı taşımaktadır. Kırmızı ve siyah renklerin daha yoğun olduğu bir rüya görmek ise, olumsuzluklara işaret olarak kabul edilmektedir. Ancak yeniden tekrarlamak gerekirse, bunlar sadece birer yorumdan ibaret olup kesinlikle bir kesinlik taşımamaktadır.

islamda rüya tabiri var mı

Rüyadan İlham Almak ve Rüya İle Amel Etmek

Yukarıda saymış olduğumuz rüya çeşitlerini, iyi bir şekilde ayırt etmek oldukça önemlidir. Her ne kadar rüyalar birer işaret sayısalda, kesin bir işaret olmaması nedeniyle, temkinli davranmak ideal ölçü olarak belirlenmiştir. Elbette ki Peygamberler ve evliyalar, gördükleri rüyaları daha iyi bir şekilde yorumlayarak, işaret edilen konuya dikkat buyurmuşlardır. Yukarıda rüyaların üçe ayrıldığını söylemiştik. Bunlara da kısaca değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz.

Rahmani Rüya

Saliha rüya olarak da tanımlanan rahmani rüya, insanların ruh dünyasında gerçek hayatla ilgili almış oldukları hayırlı işaretleri göstermektedir. Yani kişi yapmakta olduğu bir işin hayırlı olup olmadığı hakkında bir takım ipuçlarını, rahmani rüya ile alabilmektedir.

Şeytanı Rüya

Şeytanı rüya ise şeytanın insanı korkutma, vesvese verme ve aldatma gibi çeşitli yollarla bilinçaltına girerek, yanlış yola sevk etmesidir. Bu tip rüyaların İslam’da yorumlanması ve anlatılması uygun görülmemiştir.

Nefsani Rüyalar

Nefsani rüyalar ise insanın günlük yaşantısında zafiyet duyduğu ve takıntı haline getirdiği, bir takım şeylerin uyku esnasında rüyaymış gibi görülmesidir. Aslında bu rüya tam anlamıyla rüya değil bir hayalin görülmesi olarak tanımlanmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir