Anasayfa / Aile Rehberi / İslam'da Cinsel Yaşam / İslamda Cinsellik: Cinsel İlişkide Yasaklar ve Tavsiyeler
islamda cinsellik cinsel ilişkide yasaklar ve tavsiyeler

İslamda Cinsellik: Cinsel İlişkide Yasaklar ve Tavsiyeler

İslamda cinsellik hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda, yüce dinimiz İslam’ın cinsel hayata bakış açısına göre çeşitli örnekler vereceğiz ve İslamda cinsel ilişkide yasaklar ile tavsiyelere değineceğiz.

Dinimiz İslamiyet, uygun olan yollarla yani emredilen şekilde, insanların üreme gerekliliğine sıklıkla vurgu yapmış, insanoğlunun dünyaya geliş amacı için üreme yollarını bazı sınırlar çerçevesinde helal kılmıştır. Üremenin yapılması için gerekli olan cinsellik, İslamda cinsellik sınırları çerçevesinde çizilmiş, bunun için insanın Allah’tan korkup, bazı yanlışlardan sakınmasını emir ve tavsiye etmiştir.

İslamda Cinsellik

Dinimiz, erkeğin kadınla cima etmesini aşağıdaki hallerde kesinlikle yasaklamış, hatta büyük günah olarak nitelendirmiştir.

  • Kadına lohusa iken ve adet halindeyken cinsel temasta bulunmak, kesinlikle yasaklanmıştır.
  • Eşe dışkı yerinden cinsel temasta bulunmak, kesinlikle yasaklanmış ve büyük günahlardan sayılmıştır.

Hadislere baktığımızda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kadına dışkı yolundan cinsel yaklaşımda bulunanların lanetlemiştir. Bir diğer hadiste ise kadın ya da erkeğe bu şekilde yaklaşanlara, Allah’ın rahmet nazarıyla bakmadığı ifade edilmiştir.

İslamda Cinsellik ve Oral (Ağız Yolu İle) İlişki

İslamiyet eşlerin normal üreme yolları ile ilişkiye girmelerini kabul ederken; yeme, içme ve konuşma gibi ihtiyaçlar için kullanılması gereken ağız yoluyla yaşanacak ve oral ilişki olarak bilinen ilişki türünü yasaklamıştır.

Her şeyden önce diğer yasaklar gibi bu yasakta İslam’ın temelinde bir mantık olduğuna işarettir. Oral ilişki de hastalıkların da baş gösterebileceği gibi nedenler bulunduğundan, mantıken ve tıbben de uygun olmayan ilişki biçimi olarak nitelendirilir.

İslamda Cinsel İlişkide Tavsiye Edilenler

Dinimizde uygun bir ilişki için, ilişki sırasında eşlerin üzerlerinde bir örtünün bulunması daha hoş görülmüş ve eşlerin birbirlerinin cinsel organlarına bakmamaları tavsiye edilmiştir.

  • Üzerine örtü almak,
  • İlişki esnasında çok konuşmamak,
  • İlişkiye başlamadan önce besmele çekmek,
  • İlişkiye girmeden önce en az 2 rekat namaz kılmak,
  • İlişki sırasında, birbirinin cinsel organına bakmamak,

gibi şeyler, İslamda cinsellik konusunda tavsiye edilenler arasındadır. Öyle ki; dinimiz, nikah olmayan ilişkilere de kesinlikle karşı çıkmakta ve cinsel ilişki yaşamak için tarafların birbiriyle evli olmalarını da kesin şart olarak koşmaktadır.

Din çerçevesinde çizilen kurallara uyulması halinde, eşlerin birbirine ağız ve anüs yolu dışında diledikleri gibi, hoşlarına gidecek şekilde yaklaşmalarında bir sakınca görülmemiştir.

İslamda Cinsellikte Kadın ve Erkek Hakları

Dinimiz kadın hakları konusunda oldukça hassas kurallar koymuştur. Ancak ilişki de kadın ya da erkek olsun zaruret yoksa, ilişkiden kaçınmaya da hoş bakmamış ve eşin zina etme tehlikesinin bulunması, bu hoşnutsuzluğu kuvvetlendirmiştir. Zira kesin bir zaruret yoksa eşlerin cinsel ilişkiden kaçınmamaları gerektiğine vurgu yapılmıştır. Kadının hasta ve ilişkiden zarar görecek şekilde zayıf ve bitkin olması halleri, bunların dışında tutulmuştur.

Peki İslamda ilk gece nasıl olmalıdır? Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir