Anasayfa / Aile Rehberi / İslam Ahlakı / İslamda Aşk Nasıl Olmalıdır? Flörtün Hükmü Nedir?
islamda aşk

İslamda Aşk Nasıl Olmalıdır? Flörtün Hükmü Nedir?

“İslamda aşk nasıl olmalıdır?” “Dinimiz iki insanın birbirine aşık olmasına nasıl bakmaktadır?” “İslamda flört etmenin hükmü nedir?” gibi soruların cevaplarını, bu yazının devamında bulabilirsiniz.

İslamda Aşk Nasıl Olmalıdır?

Elbette ki her şeyden önce Allah ve Resulüne karşı duyulan sevgi ile aşk, İslam’ın önemli ölçülerinden birisidir. Burada ölçüsüz sevgi sadece Allah sevgisi olmalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) için dahi ölçüsüz bir sevgi, Allah sevgisinin önüne geçeceği için doğru kabul edilmese de Allah’tan sonra en büyük sevgi ve muhabbet Peygamber Efendimiz’e beslenmelidir.

Karşı cinsten insanların birbirine aşık olması, insanın doğal fıtratında olan duygulardan birisidir. Yüce Allah insanlara, farklı şeylere karşı sevgiler vermiştir. İnsanın karşı cinsten birine aşık olması, İslami ölçülerde olması halinde sakıncalı bir durum olarak görülmemiştir. İnsanların birbirine aşkını baş başa kaldıkları bir ortamda değil başta anne-babaları devreye sokarak beyan etmeleri durumunda, İslam açısından herhangi bir sakınca olarak görülmemektedir.

Ancak bu beyanın yapılması için, iki tarafında evlilik şartlarını dikkate alması gerekir. Yani evlilik niyetinin olması, burada en önemli hususlardan birisidir. Evlilik için şartların uygun olmaması halinde, İslamda aşk adeta şeytanın büyük bir tuzağı olarak görülmektedir.

İnsanların birbirine olan aşkını karşılık bulduklarına inanıyorlarsa ve evlilik için bir mani bulunmuyorsa, baş başa kaldıkları bir ortam yerine yakınlar vasıtasıyla da olsa, söylemelerinde günümüzdeki İslam alimleri açısından sakınca görülmemektedir. Zira dinimizde bir kadın ile erkeğin mecburiyet bulunmadıkça iletişim kurması, hoş görülmeyen şeylerden birisidir. Çünkü kadın ile erkek arasındaki samimiyet, şeytanın hilelerine açık bir durum olarak kabul edilmektedir.

İslamda Flörtün Hükmü Nedir?

Yukarıdaki bilgiler ışığında bu sorunun cevabına bakacak olursak, dinimizde kadın ve erkeğin evlenmeden önce görüşmesi yine hoş karşılanmayan durumlardan birisidir. Dinimiz hoşgörü dini olsa da, harama yaklaştıran şeylere karşı önceden önlem alan bir din olması nedeniyle, evlenme niyeti olsa dahi, kadın ve erkeğin bir araya gelerek çeşitli aktiviteler yapması doğru bulunmamaktadır.

Kısacası İslamda aşk belirli sınırlar çerçevesinde ve doğru adımlar ile karşıdaki kişiye belli edilebilir. Ancak baş başa kalınan bir ortamda şeytanın vesvesesine yer verilmeden aileler aracılığıyla ve evlilik ciddiyetinin olması şartıyla izin verilmektedir.

Peki İslamda düğün nasıl olmalıdır? Buraya tıklayarak detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir