Menü
Anasayfa / Allah / İman Ediyorum Demek Yeter Mi?

İman Ediyorum Demek Yeter Mi?

Her Müslüman hiç şüphe duymadan Allah’a iman ediyor ve onun bir olduğuna şehadet ediyor. Fakat bunu hayatımızda uygulamaya kalkınca bir hayli eksik kalıyoruz öyle değil mi? Sadece inanmakla iş bitiyor mu? Gelin bir bakalım.

İman etmek Allah’a kalp ile teslim olmaktır Allah Peygamber Efendimiz’i (s.a.v.) seçmiş, son din olan İslamiyet’i biz kullarına yaymak için müjdelemiş ve onun vasıtasıyla değerli kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’i günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğratmadan bizlere ulaştırmıştır. Bunun bilincinde olduğumuz halde neden kalp ile Rabbimize iman etmiyoruz. Allah’ın en çok ehemmiyet verdiği, biz kullarından en çok istediği ama insanların en çok boş verdiği ibadetlerin başında olan namaz.

Günde beş kez belli vakitlerde yerine getirebileceğiniz bir ibadet. Kimileri “Vaktim yok.” diyor. Allah’a kul olmak ve dinimizin emirlerini yerine getirmek için mutlaka bir bahanemiz oluyor değil mi? Baki olan dünya hayatı çokta uzun sürmüyor. Dünyalık işlerimize o kadar çok önem veriyoruz ki adeta Rabbimizi ve ahiretimizi unutur gibi oluyoruz. Oysa dinimizin temel yapı taşı olup kılmaya üşendiğimiz namaz, aslında bizleri işlerimizden alıkoyup işlerimizi aksatacak kadar vakit gerektiren bir ibadet değildir.

Kimse namaz kılmıyor herkes kaçıyor gibi bir düşüncemin olmadığını belirtmek isterim. Sözüm inanıp iman eden ama ibadetleri yerine getirmeyenler içindir. Konumuz namaz. Farz olan diğer ibadetlerde var elbette. Farz demek verilen hükmü kesinlikle yerine getirmeniz gereken demektir. Özrümüz yoksa hiçbir kaçışımız yok demektir.

Sevgili derttaş kardeşim; inandım demekle tam manasıyla Rabbimize iman etmiş olmuyoruz ne yazık ki. Tam iman etmek Allah’a kalp ile teslim olmaktır. Bizim Allah katında çalışmaya başlamış birer işçi olduğumuzu düşün. Bizler çalışıyor, namaz kılıp, oruç tutup, zekat veriyoruz. İbadet etmeyi çalışmak gibi düşünün. Dünyada evinizin arabanızın olması için bir işte akşama kadar çalışıp çabalıyoruz gelecek için yatırım yapıyoruz. İşte ibadet etmek de aynı şekilde ahirete bir yatırım olmuş olur. Ölüm emekliliktir. Çalıştık çalıştık, emekli olduk. Ahiret hayatı başlayınca maaşımızı yani mükafatımızı da almış olacağız. Peki bunca şeyleri bildiğimiz halde bizi yaratan, bizim her anımızda yanımızda olan ve bizi her daim koruyup kollayan Rabbimize bir saatlik vaktimizi neden ayıramıyoruz? Evet okuyoruz ancak okumak için değil, hayatımızı değiştirmek için okuyalım.

Vesselam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir