Anasayfa / Soru/Cevap / Allah Kendisinden Büyük Bir Taş Yaratabilir Mi?

Allah Kendisinden Büyük Bir Taş Yaratabilir Mi?

Soru:

Allah Kendisinden Büyük Bir Taş Yaratabilir Mi?

Cevap

Kardeşlerim; özellikle ateist kardeşlerimizin bir takım soruları var, başlıktaki soru gibi… Evet; ateist kardeşlerimiz dedim. Unutmayın; kişi veyahut kişilerin dininin, ırkının, dilinin, kültürünün ne olduğunu önemli değil, herkes herkese saygı göstermeli. Allah’ın kuluyuz her birimiz. Allah’ın yarattığı bir nimete (insana) aksi bir durum olmadıkça saygı göstermeliyiz bunu unutmayalım inşAllah.

Kardeşlerim; bu tür soru soran ateist kardeşlerimiz hakikat yolu bulamayınca mecburen başka yollara başvuruyorlar ve ortaya şöyle bir düşünceleri çıkıyor “Ben sanatı görürüm ama sanatkarı görmeden inanmam onun varlığına.”.

Yani ne yapmış oluyorlar? Aklın vazifesini göze yüklemiş oluyorlar. Halbuki sanatlı bir eser bir sanatkarı icab eder. En basit ifadesiyle bir kişi resim yapar ve o kişi yaptığı resmin sanatkarı olur diyebiliriz. Resmin bir üreticisi olmadan yapılabilir mi? Resim kendi kendine meydana gelebilir mi? Bir kalem, bir kitap, bir masa matbaaya girmeden kendi kendine oluşup meydana gelebilir mi? Şüphesiz ki bunun cevabı, ‘hayır’ olacaktır.

Problem nerde kardeşlerim? Aklın vazifesini göze yüklemekte. Oysa ki Allah-u Teala bizlere düşünebilelim diye, doğruyu yanlıştan ayırabilelim diye ‘akıl’ verdi. Ateist kardeşlerimizin genelinin tek düşmanı oldukları din islam, tek varlıklarını kabul ettikleri din de sadece İslam.

Kardeşlerim; konuyu biraz geniş anlatımla yapıyorum. Geniş bir konu olduğunu görüyoruz. Soruyu hatırlayalım;

“Allah kaldıramayacağı taşı, kendinden büyük bir taşı yaratabilir mi?”.

Kardeşlerim; bu tip vesveye kapılan kişiler inançta açık bulmaya çalışarak haramların ve günahların daha rahat işlenebilmesini sağlarlar kendilerince. Çünkü bir yaratıcının varlığıyla insan rahat zina edemez, bir yaratıcının var olduğuna iman edip çok rahat içki içemez, günah işleyemez. Ancak bir açık bulacak, Allah-u Teala’yı inkar edecek ki içi rahat olsun. Bu açıkla da bu soruyu ortaya çıkarmışlar.

Üstad Beddiüzzaman Said Nursi diyor ki;

“Gel, ey muhakemesiz (aklını kullanmayan) arkadaş. Sen şu sarayın sahibini tanımıyorsun ve tanımak istemiyorsun. Çünkü istibat ediyorsun (yani onu tanımayı onu tanımayı akıldan uzak görüyorsun)”

Kardeşlerim; Yaratıcı kıyaslanamaz. Misal şöyle bakın; bir kalem ile bir kitabı kıyasladığımız vakit kitap kalemden büyüktür, fakat masa ile kitabı kıyasladığımız vakit kitap büyüklük sıfatını kaybeder masa büyük olur. Sonra masa ile sınıfı kıyasladığımız vakit bu sefer de masa büyüklük sıfatını kaybederek, sınıf daha büyük olur. Yani demem o ki; kalem, masa, sınıf… bunların bütün büyüklükleri izafi ve görecelidir. Bunların büyüklükleri ancak ve ancak bir kıyas ile karşılaştırılabilir. Yaratılan her şey izafeten yani göreceli olarak büyüktür. Mesela Ahmet yaş olarak benden büyük olabilir ama ben de güç olarak ondan büyük olabilirim.

Yani yukarıda dediğim gibi, büyüklük kavramı görecelidir.

Anlatabildim mi? Yaratıcı kıyaslanamaz. Onun ilmi, gücü, kudreti sonsuzdur. Bu dünya da gördüğümüz bütün kıyaslanabilir ve izafi nimetler, kıyaslanamayacak bir büyüklüğe işaret eder.

Kıyas kabul etmeyen mutlak büyüklüğe ve kudrete

“ALLAH-U EKBER” diyoruz…

Allah’ın bu muhteşem nimetlerini akla sığıştıramayınca böyle inkara götüren paradoks bir soru oluşturuyorlar kafalarında.

Paradoks: Yanıltmaç, kısır döngü ve mantık hatasıdır.

Soruyu tamamen çürüten bir örnek vereceğim şimdi ve son bulacak. Hakkınızı helal edin uzadı ama bilgilendirmek adına bu gerekliydi.

Düşünün;

ASLA DURDURULAMAZ BİR TREN

ASLA YIKILAMAZ BİR DUVARA ÇARPARSA

NE OLUR ?

Evet; düşünüp sessiz kaldığınızı görür gibi oldum.

İşte bu saçmalığa PARADOKS deniyor kardeşlerim.

Tren devam ederse, duvar asla yıkılamaz olamaz ( :
Eğer duvar yıkılmasa da tren asla duramaz ( :

İşte bu kısır döngüye paradoks denir kardeşlerim.

Bu sorunun bir cevabı yok gördüğünüz gibi. Böyle cevabı olmayan döngülere paradoks deniyor kardeşlerim.

Desen ki; Hayır yaratamaz, onun gücünü yok sayacaksın. (Haşa)
Desen ki; Evet yaratabilir, onun büyüklüğünü kıyas ederek derecesini düşürmüş olacaksın. (Haşa)

Allah’tan büyük hiçbir şeyin olmadığı yerde başka bir yaratılmışın büyüklüğünden bahsedilemez.

Sonsuz kıyas edilemez/edilmez.

Sonsuz ve mutlak büyüklükte bir Allah’a kendinden daha büyük taş yaratır mı gibi böyle saçma soru sorulamaz.

Allah razı olsun.

Vesselam…

dinirehberim.com


2 Yorumlar

  1. teşbih yoluyla dilimiz döndüğünce anlatalım. şimdi bir bilgisayar düşünün bu bilgisayar yapay zeka bir bilgisayar olsun kapasite olarak ram ve rom harddisk sınırsız olsun ve bu bilgisayara evrendeki tüm varlık ve yaratılanların bilgisi girilmiş olsun. şimdi bu yapay zeka bilgisayarımız, kendi gibi milyarlarca bilgisayar gibi ana birbilgisayara bağlı olsun. bu ana bilgisayarda bir server e bağlı olsun. şimdi düşünelim. bu ilk yapay bilgisayarımız kendi içinde sonsuz sınırsız bir evren yaratsın ve bu yarattığı evrende bizimki gibi bir dünya ve bu dünyada yaşayan sonlu sınırlı varlık bir tek insan yaratsın. bu insanda evrenin yani yapay zekanın tüm bilgileri kayıtlı olsun. ana bilgisayara bağlı olduğu için bu insan yaşantısınıda diğer kendi gibi yapay zeka bilgisayarlarla konnect olsun, kendi dünyası içinde diğer yaşayan insanları da müşahade etsin ama, yani bizim dünyamız gibi. şimdi bu dünya da yaşayan insanımız konnect olduğu ana bilgisayar da kendi gibi yapay bir insanla muhabbet etsin. biri diğerine sorsun. ya hu şu bizim yaratıcı acaba kendinden daha büyük bir şey yaratabilirmi ? sonsuz evrende yaşayan bu yapay zeka nın sorusu ana bilgisayarda ve ana serverde görülsün. birinci soru ana bilgisayar bu yapay zeka birim olan insan için ne düşünür. ikinci soru ana server bu soru için ne düşünür? üçüncü soruda bu ana serverin başında bu soruyu soran akıllı kişi olsun. acaba bu akıllı kişi bu yapay zeka içinde yaşayan insanın sorusuna yani kendi sorusu için ne düşünür? bence bu kişi kahkaha ile gülerdi.. 🙂 bence sizde bu soruyu sorana gülümseyin :)) hatta kendinizede gülümseyin çünkü cevabı buldunuz. :)))

  2. Selamun aleyküm.Bu aralar yaptığım her işte riya vesvesesi geliyor ve vesvese mi riya mı ayıramıyorumGeçenlerde komşuya gittiğimizde camdan bakarken yardım ettiğim birisi aşağıdaydı içimden sanki komşumum bu konuda düşündüklerini söylemesini ister gibi hisler geldi övgü gibi ama söylemedi sonra çocuğu oyalamak için cama tuttuğumda yine aynı hisler sanki övgü bekleyip dikkat çekmek ister gibi. Sonra çocuğa o kişiyi gösterdim dikkat çeksin konu açılsın diye .Sonra o bişeyler söyleyince konuyu değiştirdim övmeye izin vermedim.Böyle olunca o kişiye yapmış olduğum tüm iyilikler heba mı oluyor.Sonradan çok içime büyüdü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir