Anasayfa / Tarih / Önemli Şahsiyetler / Abdurrahman Sudeys Biyografisi

Abdurrahman Sudeys Biyografisi

Abdurrahman Sudeys
Abdurrahman Sudeys
Hafızı Dinle İndir

Doğum Tarihi: 
10 Şubat 1962 – Riyad, Suudi Arabistan

Sudeys, günümüz dünyasında Kabe baş imamlarından biri ve dünya çapında üne sahip. Kur’an ayetlerini okurken, kalpleri titretiyor. Kabe’de kıldırdığı namazların, ettirdiği hatim dualarının videoları İnternet ortamında yoğun bir şekilde dolaşıyor. Hatta yeri geliyor o ağlıyor, izleyenleri de ağlatıyor.

Abdurrahman Sudeysi ( Tam adı: Abdurrahman bin Abdulaziz bin Abdullah bin Muhammed bin Abdulaziz bin Muhammed bin Abdullah; künyesi: “Sudeysi”), Kur’an kârisi.

Abdurrahman Sudeys’in Hayatı

Sudeysi 1962’ta Riyad’da doğdu. 12 yaşındayken Abdurrahman Faryan’ın imamlık yaptığı camide hafız oldu. Şeyh Abdurrahman Sudeys Riyad’da büyüdü ve ‘Mathna bin Hartha’ ilk okulu ve Scientific Academy of Riyad’a (Riyad Fen Akademisi) gitti. Ordada Şeyh Abdullah Munaif ve Şeyh Abdullah bin Abdurrahman al Tawayjari gibi alimlerden ders aldı.
1984 yılında 22 yaşında Mekke Mescid-i Haram’ın (Kabe’nin) imamı oldu.
İlk olarak (24.05.1984)’de sabah namazını kıldırdı.
İlk hutbesini (15.06.1984)’de verdi.

1996’da Mekke’nin Ümmül-Kura Üniversitesinde asistan olarak görev aldı ve yine takdir ile doktorasını bitirdi. Ardından Ümmül-Kura Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev aldı ve hala devam etmektedir.

2005’te Dubai International Holy Qur’an Awards kapsamında “yılın İslami kişiliği” seçilmesi de uluslararası etkisini ortaya koyan belirtilerden.

Birçok kez Filistinlilere gönderilmek üzere yardım çağrısında bulundu.

Sudeys, Mekkeliler tarafından çok seviliyormuş. Kendine has özellikleri onu özel kılıyor belki. Örneğin teravihi 10’ar rekat şeklinde kıldırırmış ve her son, teravihin son rekatında okuduğu hatim duaları çok meşhur. Yine Cuma hutbeleri ilgiyle takip ediliyor.

Sudeysi’nin söylemlerine bakıldığında ilginç bir şahsiyet. Ama en baştan söylemek gerekir ki ciddi bir Suudi rejimi yanlısı tutumu var. “Kabe imamı olmak, Saray’a yakın olmak demektir, e o zaman olağan değil mi?” derseniz, hayır böyle olmak zorunda değil. Başta Sudais’in ekürisi olarak bilinen Shuraim (Suud el-Şureym) olmak üzere aksi örnekler mevut.
Diğer Hafızlar

Abdurrahman Sudeys, Abdurrahman Sudeys biyografi, Abdurrahman Sudeys hayatı, Abdurrahman Sudeys özgeçmişi, Abdurrahman Sudeys hakkında, Abdurrahman Sudeys doğum yeri, Abdurrahman Sudeys fotoğraf, Abdurrahman Sudeys video, Abdurrahman Sudeys kimdir?, Abdurrahman Sudeys kaç yaşında?, Abdurrahman Sudeys nereli, Abdurrahman Sudeys memleketi Abdurrahman Sudeys resim, Abdul Rahman Al Sudais

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir